Ampul Deneyini Yapabilmek için daha etkili bir yol...

 Ana Sayfa   Çıkacak Ürünler  Sipariş  İletişim   Diğer Deneyler

 

 

 

 

 

Yeni !!!!

 

 

Ön Bilgi : Daha önce gösterdiğimiz ampul yapalım deneyinde (Gitmek için buraya tıklayın) sarılmış direnç telini kablonun ucuna tutturmak için telin uzantılarını kablonun içine takıyorduk. Bu uzantılar çok enerji kaybına sebep oluyor ve telin ısınıp kızarmasını azaltıyordu. Buradaki enerji kaybını azaltmak için aşağıdaki metodu geliştirdim. Bu metot hem telin kızarmasını kolaylaştırıyor aynı zamanda kablonun ısınıp erimesini engelliyor. Bu metot için ilave lazım olan malzeme sadece iki adet daha toplu iğne.
Deneyde yapmak istediğimiz ampulün iç yapısını anlayarak pil ile kızaran bir tel oluşturmak.  Pillerin verdiği akım oldukça az olmasından dolayı bu deneyi yapabilmek zordur. Bu sebeple burada açıklanan inceliklere dikkat etmeniz gereklidir. Bu deneyi başarabilmemiz bu direnç teli ile mümkün olabilmektedir (kabloların içindeki ince bakır tel olmaz). Daha kalın teller için gerekli olan enerji daha fazla olacağından teller ısınmayacak ve deney başarısız olacaktır.  Bu deneyde dikkat etmemiz gereken önemli husus telleri en kısa şekilde telini pilin uçlarına bağlayarak yüksek akım geçmesini sağlamak ve telin kızarmasını görmek. En alttaki resimde kısa ve kalın kablonun ucuna toplu iğneye takılı telin nasıl bağlandığını görüyoruz. Lafı uzatmadan deneyimize geçelim.

 

Deneyi Nasıl yapacağız : Deney setinde verilen 0.2 mm çapında Alüminyum Krom alaşımlı direnç telini toplu iğne üzerine sararak başlayacağız. Aşağıdaki şekilleri sıra ile takip ederek kolayca yapabiliriz. Resimlerin üzerini tıklayarak daha büyük resimleri görebiliriz.

 

 

 

Ampulün iç yapısını gösteren resim. Ampulün içindeki direnç telini gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                          

 

 

 

 

 

 

Bu tel sargılı iğnemize diğer bir iğneyi getirelim. Bu iğne ile teli düzgün bir şekilde ayırıp kıvıracağız. (2)

Telimizi şekilde görüldüğü gibi toplu iğnenin üzerine saralım. (1)

Toplu iğneyi iyice takalım ve düzgünleştirelim. (6)

İğnelerle teli şekildeki gibi düzgünce ayıralım. (4)

Direnç telini şekildeki gibi diğer Toplu iğnenin üzerine kaydıralım. (3)

Uzun taraftaki iğneyi biraz geri kaydırıp ortada 6 yada 8 sarım olacak şekilde ayırın ve şekildeki gibi bükün. (5)

Sonra diğerini çıkardık ve ters çevirip...
(8)

İğneleri söküp ters çevirip takacağız. Biz burada önce üstteki iğneyi ters çevirip taktık. (7)

Bu yaptığımız ucu 8-10 cm lik kabloya bağlayacağız kablo 0.75 mm2 lik kaliteli kablo olmalı. (10)

.. taktık. Ve ampulümüzün iç kısmını yapmış olduk. (9)

Toplu iğneleri iyice taktıktan sonra fazla telleri kesebiliriz ve  (12)

İkinci pili taktığımızda iğnelerin arasındaki sarılı telin kızardığını görüyorsunuz. Pilleri bu durumda çok tutmayın çünkü çok akım çektiği için pilleri çok kısa sürede bitirir.

Hazırladığımız kabloyu pil kutusuna şekildeki gibi metal deliklerin içinden takalım. Pilleri takınca kablo sıkışacak ve yeterli bir sağlamlık oluşturacaktır. İkinci pili de taktığımızda iki iğnenin arasındaki tel kızaracaktır.
Dikkat!!! Kızaran teli cildinize temas ettirmeyin, parmağınızı dokunmayın. Cildinizi yakar!!! yanık oluşturur.

.. sarılı teli toplu iğnenin başına doğru kaydırırsak ısınacak olan teli kablodan uzaklaştırmış oluruz ve güzel bir görünüm elde ederiz. (13)
Hazırladığımız bu yeni uç ile deneylerimize devam edebiliriz.
Bu yeni uç pilimizin düşük voltajını ve enerjisini daha verimli bir şekilde kullanmamızı sağlayacak ve telin kızarmasını daha rahat ve daha uzun süre olmasını sağlayacaktır. Ayrıca kablonun ucunun sıcaklıktan dolayı erimesini engelleyecektir.
Deneylerimize devam edebiliriz....